Kad vasaros liūtys nekeltų pavojaus – seną Lazdynėlių problemą išspręs naujos statybos

2017-08-16

Viename gražiausių naujų Vilniaus rajonų – Lazdynėliuose, iki šiol nėra lietaus vandens surinkimo sistemos. Birželio pabaigoje sostinę nusiaubusi liūtis labai aiškiai parodė, koks tai svarbus įrenginys. Didžioji darbų dalis bus finansuojama iš privačių investuotojų lėšų. Numatyta iš esmės pagerinti ir visą vietovės infrastruktūrą.

Lazdynėliuose, šalia Neries vingio, pamiškėje, vaizdingame gamtos kampelyje, patenkančiame į Vilniaus miesto ribas esančios teritorijos konversija iki šiol vyko iš lėto ir sunkiai. Privačių investuotojų dėka ji įgauna pagreitį. Garažų kaimynystėje būta nedidelės, nuo seno stovėjusių šešių individualių namų gyvenvietės, kuri pamažu plėtėsi, tačiau nei jų šeimininkai, nei miestas pakankamai neinvestavo į infrastruktūrą. Kartu su naujų gyvenamųjų namų plėtra suplanuoti ir kiti bendros miesto infrastruktūros darbai. Bus praplatintas magistralinio kelio – Oslo gatvės ruožas, rekonstruotos esamos ir nutiestos naujos gatvės, pakloti šaligatviai, nutiesti dviračių takai ir pasirūpinta kelių bei teritorijos apšvietimu.

10 metų gulėjo stalčiuose

Pasak miesto ūkio ir transporto departamento susisiekimo komunikacijų skyriaus vedėjo Arūno Visocko, verslo indėlis į lietaus vandens kolektorių Lazdynėliuose yra labai reikšmingas. Paruoštas jo projektas ir gautas statybos leidimas dešimt metų gulėjo stalčiuose, o palyginti žemai esančios teritorijos gyventojai per kiekvieną didesnę liūtį savo jėgomis vadavosi nuo lietaus vandens. Dabar ši problema bus išspręsta ne tik statomų kvartalų naujakuriams, bet ir seniau įsikūrusiems kaimynams.

Miesto plėtros departamento plėtros planavimo skyriaus vedėjos Jolitos Bernatavičienės teigimu, lietaus vandens surinkimo kolektorius yra vienas brangiausių miesto infrastruktūros įrenginių, bet būtinas. Liūtys primena, kas nutinka, kai jo nėra.

„Mums jo įrengimas kainuos apie 200 tūkst. eurų. Bendra sąmata – 850 tūkstančių eurų. Miestas finansuos trečdalį, likusią didžiąją dalį – keli investuotojai, statantys naujus namus”, – pasakojo šių metų vasarą Lazdynėliuose pradedamo statyti nekilnojamojo turto projekto „Lazdynėlių vingis” pardavimų vadovė Vaida Remeikienė.

Planuoja naujos gyvenvietės infrastruktūrą

„Lazdynėlių vingio” statytojai rekonstruos ir Lazdynėlių gatvę, iš dviejų pusių juosiančią kuriamą kvartalą – sutvirtins esamos gatvės važiuojamąją dalį, įrengs šaligatvius, kurių iki šiol nebuvo ir nėra, gatvės apšvietimą. Jau dabar gyvenantys Lazdynėliuose dėl to džiaugiasi, jiems ir jų vaikams bus saugiau, nebereikės eiti važiuojamosios kelio dalies pakraščiu, o tamsiuoju paros metu bus šviesu. Pačiame kvartale taip pat atsiras naujos gatvės, takai, įrengiamos jaukios vidinės erdvės – kiemai, vaikų žaidimų aikštelės, želdiniai, gėlynai.

Šio miesto rajono infrastruktūra kuriama numatant miesto raidą toli į ateitį. Suplanuoti nauji dviračių takai Lazdynėlius sujungs su miesto centru ir visa susisiekimo dviračiais tinklo infrastruktūra. Pagal savivaldybės įmonės „Vilniaus planas” parengtą miesto dviračių trasų specialųjį planą iki kitų matų pabaigos palei Oslo gatvę nuo Greitosios pagalbos ligoninės iki Gariūnų planuojama pastatyti tarptautinės turizmo trasos „Eurovelo 11” atkarpą. Trasa tęsiasi nuo pietvakarinės iki šiaurės rytų miesto ribų. Planas atitinka 2007 m. Europos komisijos patvirtintos „Miestų transporto žaliosios knygos“ nuostatas.

Rekonstruoja Oslo gatvę

A.Visockas prognozuoja, kad sklypai aplink Lazdynėlių gatvę naujais namais ir jų gyventojais užsipildys per keletą metų. Kiek tiksliai žmonių čia apsigyvens, kol kas sunku pasakyti. Ateityje numatydami automobilių srauto didėjimą miesto transportininkai jau dabar ėmėsi Oslo gatvės rekonstrukcijos. Jos dalyje nuo Gariūnų iki vakarinio aplinkkelio abiem kryptimis atsiras po vieną papildomą eismo juostą. Kelio platinimas Gariūnų kryptimi jau pradėtas. Pasak savivaldybės atstovo, darbai ilgai neužtruks. Išvažiuojantys iš Lazdynėlių į pagrindinę magistralę turės atskirą savo eismo juostą, nereiks laukti, kol pravažiuos didelis srautas, todėl susisiekimas su miestu bus geras.

Išliks žalias miesto kampelis

Pirmieji „Lazdynėlių vingio” namai planuojami pradėti statyti rugpjūčio mėnesį, o pabaigti kitų metų rudenį. Statytojai projekte išlaikys vaizdingumu ir ramybe unikalios vietos atmosferą, kuri primena Valakampius. Norėdami išsaugoti gamtos artumo jausmą projektuotojai visuose butuose numatė erdvius balkonus, o kai kuriuose – dideles terasas. A energinės klasės namai su rekuperacine vėdinimo sistema ir mediniais langais bus šilti, o išlaidos šildymui nedidelės. Bus įrengtos požeminės ir antžeminės automobilių stovėjimo aikštelės, sandėliukai, atskiros saugyklos dviračiams. „Kuriame jaukų kvartalą. Užstatymas bus mažo intensyvumo, erdvės akims ir buvimui gamtoje liks į valias. Gyvenimas šiuose namuose mažai tesiskirs nuo kaimynystėje esančiuose privačiuose namuose, kaip užmiesčio sodyboje, tik su visais miesto patogumais ir privalumais. Jei kas turės noro ir ūpo, galės šalia namų auginti gėles, vieną kitą uogą. Ne dėl naudos, dėl grožio. Bus patogu ir jaunoms šeimoms su vaikais ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes visos laiptinės turės liftus“, – pasakojo V.Remeikienė. „Lazdynėlių vingyje” jau rezervuota apie 40 proc. butų. Besidairantiems nuosavų naujų namų projekto plėtotojai rekomenduoja dar šią vasarą atvykti pasižvalgyti po apylinkes.

 

Susisiekime

  • Karolis Adamonis